De Statenfractie van Groenlinks is teleurgesteld over de mededeling van het COA dat het AZC in Bellingwolde op 1 maart 2012 gesloten wordt. De fractie en wethouder Marja Bos van Bellingwedde vinden dat het besluit van het COA onvoldoende onderbouwd is.
Bellingwedde is als AZC-locatie in het verleden met zorg uitgekozen en de asielzoekers werden en worden in het dorp als welkome gasten beschouwd. De gemeente krijgt een financiële injectie door de aanwezigheid het AZC en voor de asielzoekers zelf is de rust van het platteland een pre.
Het is niet precies duidelijk waarom het COA juist het AZC in Bellingwolde wil sluiten. Er zou sprake zijn van te hoge exploitatiekosten en verhoudingsgewijs zouden er te veel asielzoekers in de provincie Groningen zijn.
“De exploitatiekosten van het AZC, een voormalig bejaardentehuis dat eigendom van het COA is, zouden naar beneden kunnen door het gebouw aan de eisen van de tijd aan te passen. En wat de hoeveelheid asielzoekers betreft: de provincie Groningen is bepaald niet overbevolkt door asielzoekers. Integendeel: de asielzoekers dragen juist bij aan het in stand houden van de leefbaarheid van het Groninger platteland”, aldus burgercommissielid Nienke Homan van GroenLinks.
Wethouder Marja Bos van de gemeente Bellingwedde heeft laten weten dat het College van Bellingwedde de directeur van het COA uitgenodigd heeft om te komen praten over de noodzaak van de sluiting van een AZC dat volledig is opgenomen in de regio. De Statenfractie gaat er vanuit dat de interim-manager van het COA, Harry Paul, spoedig op deze uitnodiging zal reageren. Bij die gelegenheid wil GroenLinks navragen wat de redenen zijn voor de gebrekkige informatieverstrekking is en of deze slechte informatievoorziening zich ook in de andere provincies heeft voorgedaan.